Naše kluby 

Od októbra 2013 sme rozbehli činnosť dvoch klubov, Klub fytoterapie a Klub umelecké remeslá, od roku 2014 sa začala rozbiehať činnosť Literárneho klubu a od roku 2016 činnosť Klubu kultúry. Od marca 2017 začíname rozbiehať turistické aktivity založením Klubu turistiky.

Literárny klub

  • Od januára 2014 začal pracovať tretí Literárny klub (Klub slovenskej literatúry), ktorý vedie PhDr. Ľubica Grenčíková. V rámci neho sme absolvovali prednášku o živote a diele významnej predstaviteľky Živeny, spisovateľky Terézie Vansovej v Literárnom a hudobnom múzeu ŠVK v B. Bystrici, predstavenie Bábkového divadla na Rázcestí Variácie lásky na motívy života a diela E. M. Šoltésovej a B. S. Timravy, v rámci mesiaca kníh a osláv MDŽ stretnutie s poéziou J. Smreka.

Klub umelecké remeslá

  • vedie Ing. Jana Krížová, stretáva sa raz mesačne. Venuje sa rôznym umeleckým technikám a zhotovovaniu umeleckých predmetov: Pečiatkovanie (maľovanie) textilu, Práca s drôtom - šperk, Technika maľovania na hodváb, Maľba textilných doplnkov. Práca v klube nás zaujala, pretože sme sa naučili nové techniky a vlastnoručne si môžeme vyrobiť rôzne umelecké predmety, darčeky a suveníry pre členov rodiny, priateľov a známych. Tešíme sa na ďalšie techniky.

Klub kultúry  

  • Vedúcou Klubu kultúry je pani Viera Grögerová - Holická, ktorá spolupracuje s Klubom umeleckých remesiel. V rámci svojej činnosti navštevujú členky klubov kultúrne podujatia a výstavy organizované Mestom Banská Bystrica. V rámci aktivít klubu sa uskutočnili spoločné návštevy divadiel a Štátnej opery v B. Bystrici napr. Čardášová princezná, Hrnčiarsky bál, Eugen Onegin a iné.

❈ Klub turistiky 

  • Klub turistiky Živeny MO Banská Bystrica schválila Členská schôdza na svojom zasadnutí 16. marca 2016. Vedúcou Klubu turistiky sa stala Anna Durišová. Na zasadnutí výboru pripravíme spoločne s vedúcou klubu kalendár turistických akcií na sezónu JAR-LETO 2017 pre každého turistu/turistku bez ohľadu na to, či je náš člen alebo nie. Akcie budú plánované cez pracovný týždeň aj cez víkendy. Plánujeme navštíviť mesto Martin, kde sa nachádza Centrum Živeny a tiež Antikvariát kde sa stretneme s predsedom Živeny MO v Martine Jánom Cígerom. Ďalej by sme plánovali navštíviť kúpeľné mestá Sliač, Brusno, Kováčová, Turčianske Teplice, Číž a iné. Na akcie bude potrebné, aby všetci záujemcovia/záujemkyne včasne ohlásili svoj záujem zúčastniť sa u vedúcej klubu, kontakt bude uvedený pri každom podujatí vrátane kontaktných údajov.

❈ Kinoklub

  • KINOKLUB MO Živeny Banská Bystrica vedú Anna Pisárová a Magdaléna Janeková. Nadviazali sme na históriu zvolenského Kina ŽIVENA. Budova Živeny, kde sa KINO Živena nachádzalo je na Zvolenskom námestí. Okrem sídla Kina Živena v tejto budove sídlila aj Stredná zdravotnícka škola vo Zvolene, ktorá fungovala od roku 1926. Za zrodom tejto školy stál tiež ženský spolok Živena. Živena sa po prestavbe budovy k premietaniu nevrátila. Na filmové predstavenia chodíme do ESC Cinemax v Banskej Bystrici, veľmi sú zaujímavé prenosy zo svetových opier, ktoré zabezpečuje ARTMAX. Sme členkami Filmového klubu v pamätníku SNP, v letnom období chodíme aj na Banskobystrický amfiteáter.