O nás 

Živena, najstarší ženský spolok na Slovensku, vznikla 4. augusta 1869 v Turčianskom Svätom Martine. Cieľ spolku vzdelávať slovenské ženy vo financiách, varení, výchove deti a v kultúre oslovil v krátkom Čase stovky Žien. Na lepšie šírenie myšlienok začala Živena vydávať Almanach Živeny, Letopisy Živeny, prvý ženský časopis Dennica a vlastný literárny a spolkový časopis Živena- Členky Živeny sa učili poznávať históriu a čerpať z nej, učili sa, ako viesť domácnosť, oboznamovali sa so základmi ručných prác i ako získať peniaze na zlepšenie finančnej situácie rodiny.

V roku 1887 zorganizovali v Martine mimoriadne úspešnú výstavu slovenských výšiviek, zbierali a uchovávali slovenské kroje a piesne. V roku 1919 založili prvú vlastnú školu Živeny a rodinnú školu, v roku 1922 prvé jasle na území Slovenska. Živenu viedli múdre, vzdelané ženy, väčšinou spisovateľky s veľkým srdcom pre národnú hrdosť. V roku 1948 založili aj národopisnú skupinu a na návrh členky Živeny, speváčky a etnografky Ľuby Pavlovičovej-Bakovej ju nazvali Lúčnica. Živena bola v roku 1955 násilne rozpustená.

Začiatkom roka 1990 bola Živena opäť zaregistrovaná, prvou predsedníčkou bola spisovateľka Hana Zelinová. Po nej to bota Zora Breierová (1993- 2013), v novembri 2013 bola na Valnom zhromaždení Živeny zvolená nová predsedníčka Ústredia Živeny Magda Vášáryová. Živena má v súčasnosti na Slovensku trinásť miestnych odboroch, Banskej Bystrici, Banskej Štiavnici, Bratislave, Brezne, Čadci, Martine, Pezinku, Smižanoch, Jelšave, Sučanoch, Lučenci, Prešove a Žiline.